Na czym polegają gry escape?

Chociaż nie jest to zupełnie nowy wynalazek, rynek gier escape w Polsce stopniowo się rozwija, zyskując coraz więcej fanów. Nawet jeśli nigdy dotąd nie słyszało się tego określenia, wystarczy przejść się po centrum dowolnego, większego miasta, aby dostrzec co najmniej kilka ogłoszeń reklamujących gry escape, ulokowanych w pobliskich kamienicach czy galeriach handlowych. Wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę, co kryje się pod tym terminem, dlatego warto jest wyjaśnić, na czym dokładnie polegają tego typu aktywności.

Czym tak naprawdę są gry escape – definicja

Gry escape najłatwiej można określić jako urozmaiconą formę łamigłówki, która polega na wydostaniu się z zamkniętego pomieszczenia lub sieci pomieszczeń. Organizator takiej atrakcji przygotowuje liczne zagadki, ukryte wskazówki oraz innego rodzaju przeszkody, które musimy pokonać, aby wydostać się z takiego pokoju. Atrakcje te zazwyczaj znacznie różnią się skalą, przewidzianą długością i tematyką, lecz ich charakter pozostaje niezmienny, dlatego wiele osób obiera je jako swoje hobby.

Czego nie może zabraknąć w grach escape?

Aby gry escape były przyjemne, angażujące oraz bezpieczne, muszą one spełniać pewne standardy. Przede wszystkim powinny cechować się unikalnością – wiele osób odwiedzających takie placówki to weterani escape roomów, dlatego oczekują nowych doświadczeń i innowacyjnych rozwiązań. Autorskie, pomysłowe zagadki, a także intrygujący klimat są jak najbardziej mile widziane. Kolejna kwestia to zabezpieczenia – pomieszczenie takie zawsze musi posiadać wyjście awaryjne, aby w razie nagłych wypadków klient nie został w nim uwięziony.