Kiedy należy udać się z dzieckiem do ortopedy?
Pierwszy rok życia to dla dziecka ogrom zmian. Praktycznie każdego dnia uczy się nowych umiejętności i rozwija swoje ciało. Zazwyczaj około dwunastego miesiąca życia dzieci zaczynają stawiać swoje pierwsze kroki. Jest to moment, kiedy w szczególny sposób warto obserwować ich rozwój i sprawdzać, czy wszystko jest w porządku. W tym okresie może pojawić się koślawość, lub płaskostopie. Niekiedy dzieci w nieprawidłowy sposób stawiają stopy, same powodując u siebie wady. Proste badanie stóp u specjalisty pomoże sprawdzić, czy maluch rozwija się prawidłowo.

Kiedy potrzebne są specjalistyczne wkładki ortopedyczne?

Jeżeli badanie stóp przez lekarza potwierdzi, że faktycznie jest jakiś problem lub wada postawy, wówczas ten powinien zalecić odpowiednie wkładki ortopedyczne. Takie wkładki dopasowywane są przez specjalistę, który wykonuje je ręcznie. Jak wygląda ich przygotowanie.
  • najpierw odbywa się badanie stóp przez fizjoterapeutę,
  • kolejnym krokiem jest przeprowadzenie pomiarów za pomocą nowoczesnych komputerów,
  • następnie specjalista wykonuje ręcznie wkładki.

Jak długo stosuje się wkładki ortopedyczne u dziecka?

Długość stosowania takiego rozwiązania zależy przede wszystkim od tego, jaka była pierwotna przyczyna i jaka jest wada stóp u maluszka. Często wady takie, jak płaskostopie poprzeczne, czy zwykłą koślawość można dość szybko wyeliminować. Wystarczy kilka miesięcy noszenia wkładek oraz wykonywania ćwiczeń. Zawsze potrzebna jest jednak indywidualna analiza i badanie lekarskie.