Jak wyleczyć staw biodrowy?
Schorzenia, prowadzące do zwyrodnień, zwykle przez długie lata nie dają o sobie znać, a chory nie narzeka na zdrowie. Do momentu, w którym zmiany są już tak poważne, że jedynym ratunkiem jest endoprotezoplastyka stawu biodrowego. Stawy pełnią bardzo ważną funkcje w ludzkim ciele, umożliwiając wykonywanie ruchów kończyn oraz tułowia. Z tego względu przenoszą zwykle bardzo duże obciążenia tym większe, im bardziej aktywny fizycznie jest tryb życia konkretnej osoby. Nic więc dziwnego w tym, że zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe mocno obniżają jakość życia pacjentów. Ich zdrowie znacząco może polepszyć endoprotezoplastyka stawu biodrowego.

Może Endoproteza?

Nazywana jest sztucznym biodrem, bo właśnie taką funkcję pełni. Endoproteza zbudowana jest z zaawansowanych technologicznie materiałów połączonych tak, aby mogły się poruszać. Mocuje się ją do kości za pomocą specjalnego cementu lub procesu zrostu protezy z kością. Wymiana stawu biodrowego powinna zostać przeprowadzona wyłącznie u doświadczonego lekarza. Polecanych specjalistów znajdziecie na Sport-Klinika.

Czy są jakieś przeciwwskazania?

Choć zabieg wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego często uwarunkowany jest zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi, należy pamiętać również o przeciwwskazaniach do endoprotezoplastyki. Wśród nich znaleźć można:
  • zakażenia skóry lub stawu miejscu planowanego zabiegu,
  • ogólne przewlekłe stany zapalne,
  • otyłość,
  • żylaki,
  • młody wiek,
  • osteoporoza.

Jak szybko wrócę do zdrowia?

Pobyt w szpitalu trwa od jednego do dwóch tygodni, przy czym zabieg wykonywany jest zwykle w drugiej dobie pobytu. Dzień lub dwa po zabiegu pacjent zaczyna wstawać. Bardzo ważne wtedy, jak i podczas dalszej rehabilitacji, jest wykonywanie zaleconych ćwiczeń, a także unikanie przeciążeń operowanego stawu.