Jak ważne są regularne szczepienia
Regularność szczepień okresowych dla zwierząt jest niezwykle istotna. Szczepi się zarówno dzikie zwierzęta, poprzez zrzucanie specjalnych szczepionek do lasów lub do leśnych karmników, jak i zwierzęta domowe. W Polsce panuje obowiązek szczepień, zwłaszcza wśród zwierząt, które swobodnie poruszają się między ludźmi. Przeciętna klinika weterynaryjna jest w stanie zaszczepić niemalże każde zwierzę domowe, które jest hodowane w domu. Ważne jest jednak, aby korzystać z usług wykwalifikowanych specjalistów, dobrze wykształconych w zakresie weterynarii, którzy będą potrafili odpowiednio dobrać szczepionki oraz rozpoznać ewentualne zagrożenia.

Prawo polskie a klinika weterynaryjna

Właściciele zwierząt, na przykład psów, którzy poruszają się ze swoimi pupilami pomiędzy innymi ludźmi maja obowiązek posiadać udokumentowane szczepienia. Jest to wymagane prawem, zwłaszcza wtedy gdy dojdzie do niekontrolowanego ataku zwierzęcia na innych ludzi. Wtedy policja ma prawo sprawdzić czy takie zwierzę było odpowiednio zaszczepione. Klinika weterynaryjna wydaje w tym celu specjalne zaświadczenia o szczepieniach.

Brak zaświadczenia o szczepieniu

Jeśli właściciel zwierzęcia nie posiada udokumentowanego szczepienia może zgłosić się do kliniki weterynaryjnej, aby wydała takowe zaświadczenie, oczywiście o ile owa klinika wcześniej szczepiła dane zwierzę. W kryzysowej sytuacji, jeśli zajdzie taka konieczność sprawdzi to policja. Może to mieć miejsce na przykład wtedy, gdy zachodzi zagrożenie zarażenia wścieklizną pogryzionej osoby. Właściciel zwierzęta ponosi wtedy pełną odpowiedzialność cywilną za takie zdarzenie.